Ana Sayfa

Rüzgar Sörfü Nedir?

Rüzgar sörfü (Winsurfing); sörf tahtası ve yelken kullanarak rüzgarın yardımıyla su üzerinde gitmenizi sağlayan bir spordur. Sörf olarak bildiğimiz sporun aksine bu sporda sörf yaptığımız yerde dalga olmasına gerek yoktur. İtici güç rüzgardan alınır, dengeyi ise sporcu bedeniyle sağlar. 

Rüzgar Sörfü Ne Zaman Yapılır?

Windsurfing yapmak için tavsiye edilen zamanlar yaz ve bahar aylarıdır. Ancak ileri seviyedeki sporcular için yılın 12 ayı windsurfing yapmak mümkündür.

Kulübümüzde Windsurf

Kulübümüzde windsurf dersleri aşamalı olarak işler ilk aşamada dengenizi geliştirmek için denge tahtasında 5-10 dakkalık bir alıştırma yapılır ,sonrasında size temel rüzgar ve malzeme bilgisi verilir ve en son aşamada ise suya geçilir gerekli olan windsurf bilgileri 1 e bir olarak eğitmenlerimiz tarafından size verilir. Windsurfu ileri seviyede bilen windsurf sevenler için de kiralama hizmetimiz mevcuttur.


Windsurf öğrenmek ne kadar vakitimi alır?

Windsurf öğrenmek için klübümüzde 1 , 3 veya 5 seanslık windsurf dersleri almanız gerekir. 1 seanslık bir ders süresinde windsurfe sadece bir giriş yapmış olursunuz. 3 seanslık eğitimde temel windsurf bilgilerini öğrenir ve başladığınız noktaya tekrar geri gelebilirsiniz. 5 seanslık eğitim daha çok çocuk öğrencilerimize tavsiyemiz olur. 5 seanslık bir eğitimde 7-14 yaşındaki bir öğrencimiz rahatça başladığı yere geri dönebilir . 1 seanslık bir ders 1 saat sürer, 3 seanslık bir ders 3 saat,5 seans 5 saatdir . Her seans bir gün olarak sayılır 3 seanslık bir eğitim 3 gününüzü alır ve 3 saat windsurf dersi görmüş olursunuz.

Windsurf dışında

Windsurf dışında kulübümüzde öğrencilerimiz kano(kayak), SUP(stand up paddle) malzemelerimizden yararlanabilirler.

  • Kano:Kano sporu çok özel ve kendine has bir spor dalıdır. Kano sporu yapılabilmesi için belirli bir yaş kriteri bulunmamaktadır. Her yaştan insanın her mevsim yapabileceği eşsiz özellikte bir spor dalı olma özelliği göstermektedir. Kano ile keşfedilmemiş yerler keşfedilir. Zaten bu amaç ile doğmuş, her yere ulaşabilme özelliğini avantaja çevirmiş bir spor dalı olması da bundan kaynaklıdır. Kano ile gidebilmek için küçük yerler yeterlidir. Her yere uyum sağlaması nedeniyle yapması da izlemesi de çok zevkli bir spor olma özelliği göstermektedir. 
  • SUP:SUP nedir sorusuna kısaca, “durgun ya da hafif dalgalı denizlerde, göllerde ya da akarsularda kürek ve sörf tahtası ile yapılan bir spor” cevabı verilebilir. Stand up paddle’da denge hakimiyeti kurmak esastır. Sörf tahtası üzerinde suya dik şekilde duran kişi dengesini korumaya çalışarak küreği kullanır ve ilerler.